img_7803Moja przygoda z Krajem Kwitnącej Wiśni rozpoczęła się w roku 2012. Wtedy to pierwszy raz ten kolorowy, zwariowany, lekko przerażający, a zarazem fascynujący świat otworzył przede mną swoje progi. Do dziś gościł mnie sześciokrotnie, za każdym razem zaskakując czymś nowym. Jeśli wybieracie się do Japonii, poniżej lista rzeczy, która powinna Was zaciekawić. Jeśli już byliście, ciekawa jestem o co byście ją uzupełnili.

Witanie poprzez ukłony

W Japonii nie witamy się przez podanie dłoni, a kłaniając. Wyróżnia się różne ukłony, w zależności od płci, wieku, hierarchii w firmie itp. itd. Ważny jest kąt nachylenia naszego ciała. Kłania się na powitanie, na pożegnanie, dziękując, prosząc, przepraszając. W pewnym momencie wchodzi to w nawyk i kłania się już wszędzie i ciągle.

Wiosna znana jest z kwitnących wiśni, jednak owoców wtedy nie zjemy

Japońska wiśnia, czyli sakura, nie daje jadalnych owoców. Sezon na kwitnące drzewa zaczyna się już w marcu i trwa do maja. Japończycy szykują się wtedy do tego niesamowitego pokazu, zwanego hanami, które można przetłumaczyć na „oglądanie kwiatów”. W tym okresie w sklepach, restauracjach, na ulicznych straganach królują produkty w „wiśniowej” wersji. I tak kupimy np. cukierki w kształcie kwiatów, kawę o smaku wiśni, różowe ciastka, kwieciste dodatki.

img_7854

Czerwone trójkąty na szybach

Na niektórych szybach zauważyć można zwrócone wierzchołkiem do dołu, czerwone trójkąty. Oznaczają one, iż w razie kataklizmu służby ratunkowe mogą przez nie, bez trudu, wejść do środka. Okno, albo otwiera się od zewnątrz albo ma szybę z cieńszego szkła.

Brak centralnego ogrzewania

W japońskim domach nie występuje centralne ogrzewanie. Przez trzęsienia ziemi rury stale by pękały. Kiedy robi się chłodno Japończycy ogrzewają się przenośnym piecykiem bądź kotatsu, czyli urządzeniem umieszczanym pod stolikiem.

Wielkość pomieszczenia w matach tatami

Czasem w ogłoszeniach znaleźć można wielkość pomieszczenia wyrażoną w matach tatami, które występują w tradycyjnych japońskich domach. Plecione są ze słomy ryżowej i sitowia. Nie można po nich chodzić w butach. Dziś występują rzadziej, ale należy pamiętać, że jedna mata to prostokąt o szerokości 90 cm, a długości 180 cm.

japanese-653110_1280

Jedzenie na ulicy

W Japonii jedzenie na ulicy jest niemile widziane. Wyjątkiem są przekąski sprzedawane na ulicznych straganach.

Pałeczki, mlaskanie i siorbanie

Pałeczkami jemy wszystko, nawet makaron z zupy. Warto wypróbować je wcześniej i przestrzegać etykiety. Należy pamiętać m.in. o tym, że pałeczek nie wbija się w potrawy, a tym bardziej w ryż, nie oblizuje, nie trzyma złączonych ze sobą. Za to siorbać i mlaskać można do woli. Oznacza to, że potrawa nam smakuje.

Zdejmowanie butów i kapcie łazienkowe

Bardzo ważne jest, aby przed wejściem do czyjegoś domu zdjąć buty. Zostawia się je w specjalnie do tego wyznaczonej strefie. Tak samo ważne jest, aby zdjąć buty w restauracji w stylu japońskim. Siedzi się tam przy niskich stolikach. Na buty przeznaczone są szafeczki zamykane na kluczyk. Ponadto należy zwrócić uwagę na specjalne „kapcie łazienkowe” przeznaczone tylko i wyłącznie do tego pomieszczenia. Nie chodzimy w nich nigdzie indziej.

Przyjazne automaty ze wszystkim

Na każdym kroku znajdują się automaty. Znajdziemy w nich np. ciepłe i zimne napoje (w tym pyszną cafe latte), piwo, papierosy, gazety. Jakiś czas temu były również takie z bielizną. Automaty często są także w hotelach.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Korzystanie z onsenów

Wyjście do onsenu, to jedna z ulubionych czynności Japończyków, którą wykonują w wolnym czasie. Onseny, to gorące źródła, na miejscu których zbudowano łaźnie. Korzystanie z nich rządzi się swoimi prawami. I tak osoby posiadające widoczny tatuaż mają do nich zakaz wstępu. Z onsenów korzysta się bez ubrania, obmywając wcześniej swoje ciało w przeznaczonej do tego strefie. Na teren kąpieliska można zabrać jedynie mały ręcznik służący do wycierania twarzy z potu. Oczywiście obowiązuje podział na strefę żeńską i męską.

Supernowoczesne toalety

Już po wyjściu z samolotu, w lotniskowej łazience, czekają na przyjezdnych toalety roboty. W pełni zautomatyzowane, z szumem wody, podgrzewaniem deski, podmywaniem i innymi bajerami. Koniecznie trzeba to samemu przetestować.

Przepraszam w każdej sytuacji

Słowem, z którym często można się spotkać w kontaktach z Japończykami, jest sumimasen. Oznacza ono nie tylko przepraszam, ale w niektórych przypadkach również dziękuję. Warto jest je zapamiętać, bo jego nadużywanie jest mile widziane.

Korzystanie z taksówek

Nie należy otwierać oraz zamykać samemu drzwi. Japońskie taksówki mają specjalną dźwignię, dzięki której czynność ta wykonywana jest przez taksówkarza.

Napiwki

W Japonii nie ma zwyczaju dawania napiwków. Można kogoś w ten sposób urazić.

Bilety na metro

Korzystając z metra, w bilet zaopatrzymy się w specjalnych automatach. Kasuje się go przechodząc przez bramki. Należy go pilnować ponieważ będzie potrzebny do wyjścia ze stacji metra.

Wagony dla kobiet

W metrze znajdziemy specjalne wagony przeznaczone dla kobiet i dzieci. Niestety, w godzinach szczytu gdy tłok jest duży, mężczyźni nie mają oporów przed obmacywaniem kobiet.

img_3368

Maseczki na każdym kroku

Już lecąc samolotem, czy też czekając na niego na lotnisku, u części japońskich pasażerów zaobserwować można maseczki na twarzy. Mają one m.in. chronić przed zanieczyszczeniami, roznoszeniem wirusów, a coraz częściej stanowią ozdobę.